Videocon VMM50QH0ZSA
Rs.84,990.00
Model No KD-50X74K VMM50QH0ZSA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 3840 x 2160 (4K)
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178 / 179 degrees
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3 AUDIO, WMA
Supported Video Formats : WMV, PS, MPG, M2TS, MPEG, DIVX, MPEG-PS, MP4
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG, TIFF, RAW
USB Version : 2.0 & 3.0
Supported Audio Formats : mp3, wav, mp4, wma
Supported Video Formats : mp4, avi, mkv, asf, wmv, 3gp, mov, webm
Supported Picture Formats : jpg
Video
Backlight Type : 4K UHD Direct LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Backlight Dimming Type : Frame Dimming
Picture Processor : 4K Processor X1™
Clarity Enhancement : 4K X-Reality™ PRO
Colour Enhancement : Live Colour™ Technology
Contrast Enhancement : Dynamic Contrast Enhancer
Motion Enhancer ( Native Hz ) : Motionflow™ XR 100 ( Native 50Hz )
Picture Mode : Vivid, Standard, Cinema, Game, Graphic, Photo, Custom
Video Signal Support : HDMI™ Signal : 4096x2160p ( 24,50,60Hz ), 3840x2160p ( 24,25,30,50,60Hz ), 1080p ( 30,50,60Hz ), 1080 / 24p, 1080i ( 50,60Hz ), 720p ( 30,50,60Hz ), 720/24p, 576p, 576i 480p, 480i
Contrast Ratio : Dynamic Contrast Ratio
Display Colours : 1.06 Billion
Brightness (nits) : 330
Selectable Picture Modes : Standard, Soft, Bright, User
Panel Type : UHD
Dynamic Contrast Correction (DCC) : Yes
Backlight Technology : LED
Series : 4K Ultra HD TV
Audio
Audio Output Power : 10 W + 10 W
Dolby Audio Format Support : Dolby™ Audio
Speaker Type : Open Baffle Speaker
Speaker Configuration : Full Range ( Bass Reflex ) x 2
Output power (RMS) : 2 x 20 Watts
Auto Volume Leveller : Yes
SRS TRU Surround Sound : Yes
Smart Sound : Yes
Connectivity Options
HDMI™ Connections : 3 ( 2 Side, 1 Rear )
USB : 2 ( Side )
Ethernet / LAN : 1 ( Rear )
Digital Audio Outputs : 1 ( Rear )
Composite Video Inputs : 1 ( Rear )
Headphone Outputs : 1 ( Side )
RF ( Terrestrial / Cable ) Connection Inputs : 1 ( Side )
Apple Homkit : Yes
Apple Airplay : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Features Specified In HDMI 2.1 : ALLM
HDMI Audio Return Channel ( ARC ) : Yes ( ARC )
WI-FI Frequency : 2.4GHz / 5GHz
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes ( For HDMI™3 )
USB Drive Format Support : FAT16 / FAT32 / NTFS
HDCP : HDCP 2.3 ( For HDMI™ 1 / 2 / 3 )
WI-FI Standard : Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
USB : 3
HDMI : 3
SPDIF : 1
RF IN : 1
AV in : 1
AV Out : 1
DVD Compatibility (YPbPr/YCbCr) : 1
PC Audio in : 1
PC(VGA in) : 1
3D TV Features
Smart TV : Yes
3D Noise Reduction : Yes
App Store : Anroid
Smart TV Features
Operating System : Android TV™
Smart TV : Google TV™
ROM : 16 GB
Google Play Store : Yes
Electronic Program Guide ( EPG ) : Yes
Browsing : Yes
TV tube : You Tube
Frequency : Can Be Downloaded Form App Store
TV Guard : App Manager
Twitter : Yes
EXT APP Support : Yes
Other Features
Bezel Design : Narrow Bezel Design
Stand Design : Slim Blade Stand
Bezel Colour : Black
Stand Colour : Black
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Voice Search : Yes
On / Off Timer : Yes
Text Magnification : Yes
Accessibility Shortcut : Yes
Standard Remote Control : Yes
Closed Caption ( Subtitle ) : Yes
Audio Description ( Audio Key ) : Yes
TV System ( Digital Terrestrial ) : DVB-T/T2
TV System ( Analog ) : B / G, D / K, I, M
Number Of Turners ( Terrestrial / Cable ) : 1 ( Digital ) / 1 ( Analog )
Closed Captions ( Analog / Digital ) : Analogue No, ( Digital ) Subtitle
Tuner Channel Coverage ( Digital Terrestrial ) : VHF / UHF ( Depend On Country / Area Selection )
Tuner Channel Coverage ( Analog ) : 45.25 MHz-863.25 MHz ( Depend On Country / Area Selection )
General Details
Power Requirements : DC 19.5V, 100 V - 240 V AC, 50/60 Hz
Power Consumption Standby : 0.5 W
Dynamic Backlight Control : Yes
Power Saving Mode / Back Light Off Mode : Yes
Weight Of TV Without Stand : 9.8 Kg
Weight Of TV With Stand : 10.0 Kg
Weight Of Package Carton : 14 Kg
VESA® Hole Pitch : 300 mm X 200 mm
Power Consumption : 130 watts
Power Supply : 100-240VAC, 50/60Hz
Standby Power Consumption : 0.5 Watts
Product Weight with Stand : 17 Kg
Natural Light : ECO
MEMC : Internal
Supplied Accessories
Voice Remote Control : Yes
Batteries : Yes
AC Power Cord : Yes
Table Top Stand : Yes
Quick Setup Guide : Yes
Operating Instructions : Yes
Remote Handset : Yes
Battery Cell : Yes
User's Guide Book : Yes
Compare Sony KD-50X74K with:
Compare Videocon VMM50QH0ZSA with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Videocon VMM50QH0ZSA and Sony KD-50X74K offer different motion rates (60 Hz vs 50 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. If you're comparing Videocon VMM50QH0ZSA and Sony KD-50X74K, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Videocon VMM50QH0ZSA and Sony KD-50X74K differ in resolution (3840 x 2160 (4K) vs 4K 3840 x 2160), which can affect overall clarity and sharpness of the display. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Resolution: 3840 x 2160 (4K) Vs 4K 3840 x 2160
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 50 Hz