Samsung QE50LS03FAUXXN
Rs.133,951.45
Model No KDL-50W950C QE50LS03FAUXXN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 1920 x 1080 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate NA 100 Hz
Viewing Angle 178° (Right to Left), 178° (Up to Down) 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Dimming Type : Frame Dimming
Live Colour™ : Yes
Advanced Contrast Enhancer (ACE) : Yes
24P True Cinema™ : Yes
CineMotion/Film Mode/Cinema Drive : Yes
3D : Yes
Colour System : Colour System PAL, SECAM, NTSC 3.58, NTSC 4.43
Tuner : DVB-T/T2
Video Processing : X-Reality PRO
TRILUMINOS™ Display : Yes
Backlight : 4K UHD QLED
Filmmaker Mode : Yes
EyeComfort Mode : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
Anti Reflection : Matte Display
HDR : Quantum HDR
HDR 10+ : Yes ( Adaptive )
AI Upscale : 4K AI Upscaling
Color Booster : Color Booster Pro
Viewing Angle : Wide Viewing Angle
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
Refresh Rate : 100Hz ( Up To 144Hz )
AI HDR Remastering : Auto HDR Remastering
Picture Engine : NQ4 AI Gen2 Processor
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Motion Technology : Motion Xcelerator 144Hz
Audio
Built-in Woofer : Yes (Woofer x 2)
Speaker Type : Dual Acoustic Duct Subwoofer
Sound Mode : Standard, Cinema, Live Football, Music
Auto Surround : Yes
S-Master : S-Master Digital Amplifier
S-Force : S-Force Front Surround
Dolby® : Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Stereo System : NICAM/A2
Audio power output : 10W+10W+10W+10W
Speaker Configuration : 2.2ch, Two way speakerx2, Subwooferx2
Sound Output ( RMS ) : 20 W
360 Audio : Yes
Dolby Atmos : Yes
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound Pro : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
USB : 2 (Side)
HDMI™ Connections : 4 (Side)
HDCP : HDCP1.4
Bluetooth : HID/ HOGP/ 3DSP/ SPP
Ethernet Connection : 1 (Rear)
Composite Video Input(s) : 2 (1Bottom Analog Conversion/1Rear Hybrid w/Component)
Component Video (Y/Pb/Pr) Input(s) : 1 (Bottom/Hybrid)
RF Connection Input(s) : 1 (Bottom)
Analog Audio Input(s) : 2 (1Bottom Analog Conversion/1Rear)
Digital Audio Output(s) : 1 (Rear)
Audio Out : 1 (Side/Hybrid w/HP and Subwoofer Out)
Headphone Out : 1 (Side/Hybrid w/Audio Out and Subwoofer Out)
MHL Version : Ver2
HDMI 2.1 : 4
USB-A : 2 X USB-A, 1 X USB-C
CI Slot : Yes
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digitale Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
One Connect Box : One Connect ( Y24 4K )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Google Cast : Yes
Voice Function : Yes(Optional Remote or Mobile App)
Application Store : Yes (Google Play Store)
Serial AbTak : Yes
Notify BRAVIA : Yes
Internet Browser : Yes (Opera)
Opera System : Yes
BRAVIA Sync (including HDMI CEC) : Yes
Scene Select : Auto/ Auto 24P/ Off
One-flick entertainment : Yes
Social Viewing : Yes(Twitter)
Photo Sharing Plus : Yes
LIVE Football Mode : Yes
One-Touch Connect* : Yes
Screen Mirroring : Yes
Search : Yes (Android basic function)
TV Sideview : Yes
Operating System : Tizen™ Smart TV
Daily+ : Yes
Art Store : Yes
Karaoke Mic : Yes
Web Browser : Yes
Storage Share : Yes
Generative Wallpaper : Yes
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT Sensor Functionality / Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Works With AI Speaker : Google Assistant
Ambient Mode : Yes ( In Art Mode )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Parental Control : Yes
Clock : Yes
Sleep Timer : Yes
On/Off Timer : Yes
Teletext : Yes
PAP (Picture And Picture) : Yes
PIP (Picture In Picture) : Yes
Dynamic Backlight Control : Yes
Backlight Off Mode : Yes
Light Sensor : Yes
Power Saving Modes : Yes
Design : Frame Design
Foot Type : Simple
Front Color : Black
Stand Colour : Black
Bezel Type : VNB
EPG : Yes
TV Key : Yes
Analog : Yes
IP Control : Yes
Extended PVR : Yes
Embeded POP : Yes
Motion Detection ( Frame ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Data Broadcasting : HbbTV 2.0.4
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / C I+ ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages ​​+ Russian( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Requirements : DC 19.5V
Power Consumption : 131 watts
Standby Power Consumption : 0.50 watts
Weight with Stand : 19.8 Kg
Weight without Stand : 17.3 Kg
Power Requirements : AC 220 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power Consumption Max : 120 W
Power Consumption ( Typical ) : 69.0 W
Energy Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 96 kWh
Energy Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.8 Kg
Weight With Stand : 12.2 Kg
Weight Of Package Carton : 20.9 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm