TCL 40S5200K
Rs.21,668.54
Hisense 43A4200G
Rs.21,653.42
Model No 40S5200K 43A4200G
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 40 Inch (102 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 1920 x 1080 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MPG, TS, MKV, OGM
Supported Picture Formats : JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
Backlight : FHD LED
Film Mode : Yes
Micro Dimming : Yes
UHD Upscaling : Yes
HDR Compatible : Yes
Color Management : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Dynamic Contrast : Mega
Picture Performance Index : 400 PPI
Picture Engine : IPQ 2.0 Engine
Colour Management : 10P & 2P Calibration
Backlight : FHD LED
Noise Reduction : Yes
Motion Picture Enhancer : Yes
Contrast : Super Contrast
Video Decoder : MPEG2, MPEG 4
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 16 W
Sound Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Auto Volume Control : Yes
Equalizer : Presets
Dolby Audio : Dolby Digital Plus
Speakers Type : Full Range Down Firing
Sound Output ( RMS ) : 10 W + 10 W
Number of Speakers : 2
Dolby Audio : Yes
AC3 Surround Sound Decoder : Yes
Audio Enhancement : DTS Virtual-X
Connectivity Options
HDMI 1.4 : 2
USB 2.0 : 1
CI Slot : 1
RF In ( F Sat ) : 1
Ethernet / LAN : 1
RF In ( IEC Terrestial / Cable ) : 1
DLNA 1.5 : Yes
Headphone : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDCP : 1, 4
Digital Audio Out : Optical
CI+ : Yes ( 1.3 )
Sat : Diseq - SCD : Yes V.1.0 / No
WiFi Sharing : Chromecast & T-Cast
WiFi : Built-In b/g/n 2.4Ghz MIMO
HDMI 1.4 : 2
USB 2.0 : 2
AV Input : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Earphone Jack : Yes
DLNA Compliance : Yes
RF- Radio Frequency Input : Yes
Optical Digital Audio Output ( SPDIF ) : Yes
Wi-Fi Bands ( GHz ) : 2.4
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : b, g, n
Anyview ( Screen Mirroring ) : Chromecast
Smart TV Features
Operating System : Android TV
CPU : Quad Core
RAM : 1.5 GB
ROM : 8 GB
Social : Yes
Netflix : Yes
You Tube : Yes
Ok Google : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Google Play Store : Yes
AI Google Assistant : Google Assistant Ready
Smart Home : TCL Home, Google Home
Applications : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Android R11
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Google Play : Yes
Voice Search : Yes
Google Assistant : Yes
Amazon Prime Video : Yes
One Touch Access : Youtube, Netflix, Prime Video
Other Features
Design : Slim & Narrow Design
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Analogue Tuner : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
USB Channel List Clone : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Stand Type : Fixed
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Design : Bezel-Less Design
Subtitles : Yes
Game Mode : Yes
On / Off Timer : Yes
Backlight Control : Yes
LCN- Logical Channel Number and DTV Service Name Support : Yes
Warranty : 2 Years
Energy Ratings : 4 Stars
Television System : DVB-T / DVB-T2
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 220-240V~50Hz
Power Consumption : 75 W
Standby Power Consumption : 0.32 W
Auto Power Off : Yes
Energy Efficency Class : F
Peak Luminance Ratio : 1%
Weight Without Stand : 6.40 Kg
Weight With Stand : 6.40 Kg
Packaging Weight : 8.70 Kg
Wall Mount Size : 100 mm X 100 mm
Power Supply : AC 120V-240V 50/60Hz
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 6.4 Kg
Weight With Stand : 6.5 Kg
Weight Packaged : 9.2 Kg
Wall Mount Dimensions : 200 mm X 200 mm