Nokia 50UHDADMVVEE
Rs.39,999.00
Model No 49S425-CA 50UHDADMVVEE
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 49 Inch (124.46 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, AAC, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K UHD HDR LED
HDR10 : Yes
Resolution : UHD
Clear Motion Index : 120Hz CMI
Display Colors : 1.07 Billion
Picture Engine : 4K Creative Pro Upscaling Engine
Backlight : 4K UHD Direct LED
HDR10 : Yes
MEMC : Yes
Picture Engine : Yes
Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 280 Nits
Panel Type : VA Panel
Video Modes : User, Standard, Vivid, Sport, Movie, Game, Energy Saving ( With Low Blue Light )
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 Channel X 8 W
Dolby Processing : Dolby Digital
Audio Passthrough : Dolby Digital Plus
Audio Output ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Surround Sound : Yes
Speaker Type : Box Speaker
Sound Technology : Dolby Atmos
Sound Modes : Sports, Movie, Auto, User, Vivid, Music, News, Standard
Connectivity Options
HDMI 2.0 : 3, w/HDCP 2.2 ( 1 ARC )
USB 2.0 : 1
Ethernet / LAN : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : 1 Yes
SPDIF Digital Audio Optical : 1 Yes
Audio Output Headphone : 1 Yes
AV Input : Composite Video + L&R Audio In
Wireless Connection : 802.11ac 2x2 Dual Band ( support 2.4GHz & 5GHz )
HDMI : 4 ( Side )
USB : 2 ( Side )
ARC : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Headphone Jack : Yes
WiFi Type : 2.4GHz/ 5.0 GHz, 802.11a/b/g/n
Other Internet Features : Android 11, Play Store, Google Assistant, Chromecast, YouTube
Smart TV Features
Operating System : Roku TV
CPU : Dual-core
GPU : Dual-core
Powerful Mobile App : Yes
Advanced PQ Setting With Mobile App : Yes
Operating System : Android TV 11.0
CPU : CA55*4
GPU : G52*2
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
Smart TV : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Supported App - Prime : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Hotstar : Yes
Supported Aapp - YouTube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported Mobile Operating System : Android 11.0
App Store Type : Google Play Store
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, Tablet
Direct Key : Netflix, Prime Video, YouTube
Other Features
Closed Caption : Yes
1 Year Limited Warranty : Yes
Parental Control ( V-Chip ) : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Control Buttons : Power/Power/Menu, <,>
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Signal Format Capability : ATSC / NTSC / Clear QAM
Design : Ultra Slim Bezel
Color : Black & Silver
Sleep Timer : Yes
On / Off Timer : Yes
Auto Power Off : Yes
Smart Remote : Yes
Operating Distance : 8 m
Content Languages : English
System Languages : English
System Sound : BG, I, DK, L, M
System Video : PAL, SECAM, NTSC, AUTO
Warranty : 1 Year Warranty On Product
General Details
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption Standby : <0.5 W
Weight Without Stand : 9.97 Kg
Weight With Stand : 11.52 Kg
Packaging Weight : 14.51 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 200 mm X 200 mm
Power Requirement : 100~240V AC 50/60Hz
Power Consumption : 125 W
TV Without Stand : 9.0 Kg
Product Weight With Stand : 9.4 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Roku TV RC280
2 AAA Batteries : Yes
Screw Size : M6 X 12
Quick Start Guide : Yes English
Remote Control : Yes
AAA Batteries 2N : Yes
TV Stand 2N : Yes
User Manual 1N : Yes
Stand Support Screws 4N : Yes
Compare TCL 49S425-CA with:
Compare Nokia 50UHDADMVVEE with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. TCL 49S425-CA and Nokia 50UHDADMVVEE differ in resolution (UHD vs 4K 3840 x 2160), which can affect overall clarity and sharpness of the display. If you're comparing TCL 49S425-CA and Nokia 50UHDADMVVEE, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Audio output differs between the two (2 Channel X 8 W vs 24 W), which can influence overall sound clarity and loudness. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs provide decent motion handling, making them suitable for everyday viewing including sports and action content. There is a difference in screen size (49 Inch (124.46 cm) vs 50 Inch (126 cm)), and a larger screen generally provides a more immersive viewing experience.