Samsung HG50RU710NF
Rs.50,192.74
Model No 50C635 HG50RU710NF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPEG, JPG
Video
Backlight : 4K QLED
Digital Noise Reduction : Yes
Film Mode : Yes
Sports Mode : Yes
HDR Premium : Yes
Smart HDR : Yes
Micro Dimming : Yes
Motion Clarity : Pro
Picture Performance Index : 3100
Dynamic Contrast : Mega
Wide Color Technology : Quantum Dot
Picture Engine : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 20P & 2P Calibration
UHD Upscaling : UHD AI Super Resolution
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Color : PurColor
Picture Quality Index : 1300 PQI
Picture Engine : UHD Engine
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Audio
Audio Output ( RMS ) : 10 W + 10 W
Music Mound Power : 2 X 20 W
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Speakers : Full Range
Speaker Type : Down Firing
Dolby : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Processing : Dolby Atmos, Virtualization & Upmix
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channal
Connectivity Options
HDMI : 3
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2
RF In ( F Sat ) : 1
CI ( Slot ) / Type : 1
RF In ( IEC Terrestial / Cable ) : 1
Ethernet Or LAN RJ-45 : Yes
HDMI 3 x 2.1 : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
Headphone : Yes
Bluetooth SBC / 5.0 : Yes
HDCP 2,3 : Yes
Sat : Diseq - SCD : Yes v.2.2 / Yes
HDMI Max Resolution : 2160P/60Hz 422 12bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
RJ12 : Yes
WiFi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Supports USB To Ex-Link Adapter
Composite In ( AV ) : 1 ( Common Use For Component Y )
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Smart TV : Android TV ( 29 Languages )
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Social : Yes
CPU : Quad Core
WiFi Sharing : Chromecast & T-cast
Smart Home : TCL Home, Google Home
AI Google Assistant : Google Assistant Hands Free
AI Amazon Alexa : Works with Alexa DE / FR / IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Operating System : Tizen
Pro : Idiom : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Web Browser : Yes
Security Mode : Yes
Power on Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
RJ12/IR Pass Through : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
RJ12/ IR Pass Through : Yes
Wake-Up Timer ( Alarm ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mixed Channel List ( ATSC, DVB-T / T2 / C / S2, Analog ) : Yes
Other Features
Teletext : Yes
Analogue Tuner : Yes
Auto Channel Search : Yes
Instant Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB Channel List Clone : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
DLNA 1.5 : Yes
USB HID Support : Yes
Sleep Timer : Yes
HDMI CEC ( T-Link ) : Full
Game Mode : Auto
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2/C/S2
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
Design : Slim, Sleek Design
Stand Type : Simple Luminus
Front Color : Charcoal Black
Bezel Type : VNB
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tune : Yes
Game Mode : Yes
MBR Support : Yes
IPv6 Support : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibility : Yes
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
OSD Language : English, Spanish, French
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Power Consumption Standby : 0.29 W
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Weight Without Stand : 10.30 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 300 mm X 300 mm