Samsung UE75U8000FKXXU
Rs.75,654.45
Model No 75P69B UE75U8000FKXXU
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, AC3, EAC3, FLAC, OGG
Supported Video Formats : AVI, MKV, MPEG, MPEG-4, WMV, 3GPP, DivX, VP9, Xvid, H.263, H.264, H.265
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD DLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
T-Screen : Yes
Micro Dimming : Yes
Dynamic Color Enhancement : Yes
Contrast Ratio : 6000 : 1
Brightness : 330 Nits
Picture Engine : AIPQ 2.0 Engine
Backlight : 4K UHD Crystal LED
HDR : Yes
Color Booster : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR 10+ : Support
Upscaling : 4K Upscaling
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Audio : Yes
Bluetooth Personal Audio : Yes
Sound Channel : 2 Channel
Sound Mode : Standard, Dynamic, Movie, Music, Voice, Game, Stadium
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB 2.0 : 1
CEC : Yes
eARC : Yes
RF Input : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
WiFi : 2.4G / 5G
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 1
Wi-Fi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Certified By Google TV
CPU : 32-Bit A55X4 1.3GHz
GPU : G31 MP2 800MHz
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Netflix : Yes
You Tube : Yes
Apple TV+ : Yes
Voice Control : Yes
TV Dashboard : Yes
With Ok Google : Yes
Google Play Store : Yes
Works With Alexa : Yes
Ok Google Built-in : Yes
Operating System : Tizen™ Smart TV
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
Storage Share : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Bixby : Yes ( Voice Ready )
Click To Search : Yes ( DE, GB, FR, ES, IT )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : Edgeless Design
PVR / Time Shift : Yes
EPG : DTV EPG ( Without IP EPG )
Warranty : 2 Year warranty provided by the manufacturer from date of purchase.
Design : Metal Stream Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Stand Type : Basic Feet
Front Color : Black
Stand Color : Black
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2C
Common Interface ( CI ) : CI+ ( 1.4 ) / CI+ ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 250 W
Standby Power Consumption : 0.5 W
Weight Without Stand : 19 Kg
Packaging Weight : 29.2 Kg
Wall Mount Size : 400 mm X 400 mm
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 220 W
Power Consumption Typical : 138 W
Power Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 191 kWh
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 22.4 Kg
Weight With Stand : 22.8 Kg
Weight Of Package Carton : 31 Kg
VESA Spec : 400 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : ‎IR, Bluetooth
1N Stand : Yes
2N Batteries : Yes
1N Wall Mount : Yes
1N Audio Cable : Yes
1N User Manual : Yes
1N Warranty Card : Yes
Zigbee, Thread Module : Dongle Support
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Webcam Support : Yes
Full Motion Slim Wall Mount Support ( Y22 ) : Yes
Compare TCL 75P69B with:
Compare Samsung UE75U8000FKXXU with:
Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. TCL 75P69B and Samsung UE75U8000FKXXU offer different motion rates (60 Hz vs 50 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. If you're comparing TCL 75P69B and Samsung UE75U8000FKXXU, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 50 Hz