Philips 75PFL4756/F7
Rs.81,357.11
Model No 75P7K 75PFL4756/F7
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MKV, WMA, AVI
Supported Video Formats : H.264, H.265, MPEG1/2/4, WMV, VC1, VP8, VP9, AV1
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WAV
Supported Video Formats : AAC, AC3, ALAC, FLAC, MKV, MP4. MOV, H.264/AVC
Supported Picture Formats : GIF, JPG, PNG
Video
Backlight : 4K UHD DLED & QLED
HDR : Yes
HLG : Yes
MEMC : Yes
Ai HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Ai Color : Yes
Ai Clarity : Yes
Ai Motion : Yes
HVA Panel : Yes
Ai Contrast : Yes
Dolby Vision : Yes
Multiple Eye Care : Yes
Enhanced Stability : Yes
High Light Efficiency : Yes
Skin Tone Preservation : Yes
Colorful Quantum Crystal : Yes
3X Contrast Enhancement : Yes
Scene Color Enhancement : Yes
Dynamic Color Enhancement : Yes
Connentioal Quantum Crystal : Yes
Bionic Color Optimization Technology : Yes
Pioneer in Quantum Dot Technology : Yes
Multi-Layer Co-Extrusion Precision Crafting : Yes
Conventional Screen Liquid Crystal Structure : Yes
Composite Nano-Diamond Structure : Yes
HVA Panel Liquid Crystal Structure : Yes
Ultra-high Color Gamut : 93% DCI-P3
Picture Engine : AiPQ Engine
System Brightness : 350 Nits ( Typ )
Backlight : LED UltraHD Display
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Dynamic Contrast : Yes
Picture Enhancement : Yes
Response Time Typical : 9.5 ms
Contrast Ratio Typical : 1200:1
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W + 15 W
Dolby Atmos : Yes
DTS Premuim Sound : DTS Virtual X
Sound Channel : 2.1 Sound System
Speaker Type : Integrated Speaker Boxes
Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Built-In Speakers : 2
Sound System : Stereo / SAP / Dolby Audio
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
Miracast : Yes
HDMI CEC : Yes
Chromecast : Yes
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI2.1 ( eARC & ARC ) : Yes
Optical Digital Audio Out : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI : 3
USB : 1
Digital Audio Output Optical : Yes
Ethernet / LAN : Yes
CVBS + Audio L / R In : Yes
Headphone Out : Yes
HDMI Features : 4K
Audio Return Channel : HDMI 2
Wireless Connection : 802.11ac MIMO
HDCP 2.2 : Yes On All HDMI
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : CA75 + CA55 1.3GHz
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Video Chat : Yes
Hey Google : Yes
Voice Control : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Supported Apps : Netflix, JioHotstar, Prime Video, YouTube, Zee5, Voot, JioCinema......
Operating System : Roku OS
Ease Of Installation : Guided Setup
Multimedia : Auto Slideshow / USB Media Browser
Screen Format Adjustments : Auto / Direct / Normal / Stretch / Zoom
Other Features
Design : Slim & Uni-Body Metallic Bezel-Less Design
Color : BLack
Sleep Timer : Yes
Kid's Profile : Yes
Parental Lock : Yes
Quick Settings : Yes
Warranty Summary : 2 Year Warranty
EPG : Yes ( For DTV Programme Only )
Sleep Timer : Yes
Video Playback : NTSC
Tuner Bands : UHF / VHF
TV System : ATSC / NTSC
Aerial Input : 75 Ohm F-Type
Child Protection : Parental Control
Multimedia Connections : USB Storage Device
General Details
Power Supply : AC 100V – 240V 50-60Hz
Power Consumption : 268 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 22.9 Kg
Weight With Stand : 23.2 Kg
Weight With Packaging : 32.5 Kg
VESA Wall-Mounting : 400 mm X 400 mm
Power Supply : 120 V / 60Hz
Power Consumption : 340 W
Standby Power Consumption : <0.5 W
TV Without Stand : 25.10 Kg
Product Weight With Stand : 25.50 Kg
Weight Incl. Packaging : 38.00 Kg
Wall Mount Compatible : 400 mm X 200 mm
Ambient Temperature : 5°C To 40°C ( 41°F To 104°F )