Hisense 100QD6QF
Rs.172,716.04
Model No 98C61B 100QD6QF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QLED PRO
HLG : Yes
HDR10 : Yes
HDR 10+ : Yes
10-Bit Table : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Adaptive Image : Yes
Image Performance Index : 3200
Panel Type : LED Direct
Anti-Reflection : T-Screen PRO
Wide Color Technology : Quantum Dot
Low Blue Light Certification : TÜV Rheinland
Night Mode : Blue Light Filter
Picture Engine : AiPQ Pro Processor
Viewing Angle : Ultra Viewing Angle
Dynamic Contrast : Mega Dynamic Contrast
Smart HDR : Dynamic Tone Mapping 2.0
Table Refresh Rate : 100 / 120 / 144Hz / 240Hz FHD
Motion Clarity : 120 Hz De Judder, De Blur, 240 Hz Motion Acceleration
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
Full Array : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4k Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Motion Rate : 120Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 20 W + 20 W
Subwoofer : Yes
Polyphonic : Yes
Automatic Volume Control : Yes
DTS : DTS-X
Sound Quality From : ONKYO
Equalizer : 7 Bands
Speakers : 2 Way Down
Speaker Type : 2.1 Sound System
Dolby Sound : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Edit : Dolby Atmos, DTS Virtual-X, Virtualization & Upmix
Audio Output Power ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.1 Surround Sound Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Airplay 2 : Yes
Chromecast : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Bluetooth SBC / 5.0 : Yes
Miracast ( Windows Project on ) : Yes
Bluetooth Controllers Supported : 4
Bluetooth Headset Connections : 1
Digital Audio Output : Optical
WiFi Sharing : Chromecast & T-Cast
HDMI 2.1 Features : UHD 144 / 240p HDR, ALLM, eARC
Maximum HDMI Resolution : 2160P / 120Hz 444 12bit, ( 2160P/144Hz 444 10bit )
HDMI eARC / ARC Pass-Through : TrueHD, MAT, EAC-3, PCM, DTS-Master Audio, DTS-X
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
RCA Composite Video Input : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
RF Antenna : ATSC
HDMI eARC : HDMI 1
Digital Audio Output : Optical
Smart TV Features
Operating System : GoogleTV ( ATV 12.0 )
Smart TV : GoogleTV ( 29 Languages )
Netflix : Yes
YouTube : Yes
AppleTV+ : Yes
Prime Video : Yes
Google Play Store : Yes
Smartphone / Tablet Remote Control Support : Yes
Built-In AI microphone switch : On / Off
AI Google Assistant : Google Assistant Hands-Free
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Smart Home : TCL Home, Google Home, Apple Home Kit, Alexa Smart Home, Matter
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Airplay 2 : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Other Features
Design : Frame-Less Design
Main Color : Brushed Titanium Metal Front
Stand Design : Y-Shape
Keyboard : 1 Key
Sleep Timer : Yes
Sports Mode : Yes
Quick Activation : Yes
Audio Only Mode : Yes
Polyimage : PAT
Software Upgrade : Internet, USB
Environment Mode : Yes ( Art, Photos, Time, Weather )
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply : AC 100 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption : 198 W
Maximum Power Consumption : 389 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 59.00 Kg
Weight With Stand : 61.00 Kg
Weight With Packaging : 83.00 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 450 W
Weight Without Stand : 54.52 Kg
Weight With Stand : 57.01 Kg
Shipping Weight : 74.97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : RC833
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Remote Control Batteries : Yes
Remote Control : Alexa Voice Remote
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Quick Setup Guide : Yes
Compare TCL 98C61B with:
Compare Hisense 100QD6QF with:
Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Hisense 100QD6QF and TCL 98C61B are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. There is a difference in screen size (100 Inch (254 cm) vs 98 Inch (249 cm)), and a larger screen generally provides a more immersive viewing experience. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Hisense 100QD6QF and TCL 98C61B offer different motion rates (144 Hz vs 100 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience.
Top Differences
  • Screen Size: 100 Inch (254 cm) Vs 98 Inch (249 cm)
  • Refresh Rate: 144 Hz Vs 100 Hz