Akai AL100GQU-SFL
Rs.522,490.00
Model No 98C755 AL100GQU-SFL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, AAC+, WMA, FLAC, WAV, M4A
Supported Video Formats : H.263, H.264, AVI, MKV, MP4, MPEG-4, WMV, VP9, DivX, Xvid, 3GPP
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, M4A, AAC, MP2, PCM, MPEG
Supported Video Formats : MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, RM, RMVB
Supported Picture Formats : JPEG, JPG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED
Flat : Yes
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
MAX Enhanced : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Panel Type : VA
Contrast Ratio : 6000:1
Resolution : 4K UHD
Technology Type : Mini LED
HDR : 1300 Nits
Color Gamut : 96% DCI-P3
Contract : Micro Dimming
Picture Engine : AiPQ 3.0 Engine
Local Dimming : 500+ Local Dimming Zones
Brightness : 550 Nits Typ, 1600 Nits Peak
BackLight : 4K UHD QLED+
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscalling : Yes
HDR Compatibility : Yes
AI Brightness Control : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Colour Gamut : 68%
Super Brightness : 250 Nits
Colours : 8Bits+FRC
Audio
Audio Output (RMS) : 10 W + 10 W + 20 W
Dolby Atmos : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Onkyo Sound System : Yes
Channels : 2.1 Channels
DTS Premuim Sound : DTS-HD+DTS Virtual : X
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Audio : Yes
Ultra Surround Sound : Yes
Bluetooth Audio Playback : 2 Way
Speaker Type : Box Speaker
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 4
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
Audio Jack : Yes
HDMI CEC : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Apple Homekit : Yes
Apple Airplay 2 : Yes
Chromecast Built-In : Yes
HDMI2. 1 ( eARC & ARC ) : Yes
Wi-Fi : 2.4G / 5G,802.1b / g / n / ac / ax( WiFi6 )
HDMI & HDCP Version : HDMI1.4 & HDMI2.0 & HDMI2.1, HDCP1.4 & HDCP2.2
HDMI 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
Digital Audio Output Optical ( SPDIF ) : Yes
Wi-fi : Dual Band Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, 2.4 GHz, 5GHz
Smart TV Features
Operation System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Disney+ : Yes
Apple TV+ : Yes
Video Chat : Yes
Prime Video : Yes
Quick Settings : Yes
Game Master 2.0 : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Far-Field Voice Interaction : Yes
Miracast ( Wireless Display ) : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Operating System : Google TV / Android 11
CPU : CA53 Quad core, 1.5GHz
GPU : Mali-G52MC1
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Netflix : Yes
ThinQ AI : Yes
Ok Google : Yes
Google Play : Yes
Prime Video : Yes
Disney+ Hotstar : Yes
Google Assistant : Yes
Pre Installed Application : Netflix, Prime Video, Disney Hotstar
Certified Apps : Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Apple TV, SonyLIV, Discovery+, Zee5 & More
Other Features
Design : 3 Sided Bezel-Less Design
PVR / Timeshift : Yes
Variable Refresh Rate : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Program Guide ( EPG ) : DTV EPG ( Without IP EPG )
AMD FreeSync : AMD FreeSync Premium Pro
Design : Bezel-Less Design
Kids Care : Yes
Game Mode : Yes
Compatible With : Set Top Box, Play Station, Xbox, Blu-Ray DVD Player
General Details
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 500 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 57 Kg
Weight With Stand : 59 Kg
Packaging Weight : 82.4 Kg
VESA Hole Pattern : 600 mm X 500 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100 V- 240 V
Power Consumption Standby Mode : 0.5 W
Supplied Accessories
Remote Control : Voice Remote Control
Batteries : Yes
Base Stand : Yes
User Manual : Yes
AC Power Cord : Yes
Magic Remote Control : Yes
Batteries : Yes
Base Stand : Yes
Wall Mount : Yes
User Manual : Yes
Compare TCL 98C755 with:
Compare Akai AL100GQU-SFL with:
TCL 98C755 and Akai AL100GQU-SFL offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. TCL 98C755 and Akai AL100GQU-SFL are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. TCL 98C755 and Akai AL100GQU-SFL differ in resolution (4K UHD vs 4K 3840 x 2160), which can affect overall clarity and sharpness of the display. There is a difference in screen size (98 Inch (249 cm) vs 100 Inch (254 cm)), and a larger screen generally provides a more immersive viewing experience. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability.
Top Differences
  • Screen Size: 98 Inch (249 cm) Vs 100 Inch (254 cm)
  • Resolution: 4K UHD Vs 4K 3840 x 2160
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz