Hisense 100U7KNZ
Rs.521,195.49
Model No 98C755 100U7KNZ
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, AAC+, WMA, FLAC, WAV, M4A
Supported Video Formats : H.263, H.264, AVI, MKV, MP4, MPEG-4, WMV, VP9, DivX, Xvid, 3GPP
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED
Flat : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
MAX Enhanced : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Panel Type : VA
Contrast Ratio : 6000:1
Resolution : 4K UHD
Technology Type : Mini LED
HDR : 1300 Nits
Color Gamut : 96% DCI-P3
Contract : Micro Dimming
Picture Engine : AiPQ 3.0 Engine
Local Dimming : 500+ Local Dimming Zones
Brightness : 550 Nits Typ, 1600 Nits Peak
Backlight : 4K UHD Direct ULED Mini-LED
HDR10 : Yes
4K Upscaling : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Panel Bit Depth : 8Bit + FRC
Picture Engine : Quad Core Hi View Engine
Decoder : HEVC ( H.265 ), H.264, MPEG4, MPEG2
Audio
Audio Output (RMS) : 10 W + 10 W + 20 W
Dolby Atmos : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Onkyo Sound System : Yes
Channels : 2.1 Channels
DTS Premuim Sound : DTS-HD+DTS Virtual : X
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 15 W + 20 W + 2 X 5 W
Dolby Atmos : Yes
User Equalizer : Yes
HDMI 2.1 : 4
USB ( 2.0 + 3.0 ) : 2 ( 2.0 X 1, 3.0 X 1 )
Audio Jack : Yes
HDMI CEC : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Apple Homekit : Yes
Apple Airplay 2 : Yes
Chromecast Built-In : Yes
HDMI2. 1 ( eARC & ARC ) : Yes
Wi-Fi : 2.4G / 5G,802.1b / g / n / ac / ax( WiFi6 )
HDMI & HDCP Version : HDMI1.4 & HDMI2.0 & HDMI2.1, HDCP1.4 & HDCP2.2
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI1,2 X 2.0 VRR, ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR, 4K@144Hz, HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR, 4K@144Hz )
USB ( 3.1 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : 1 Yes
Headphone Out : 1 Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Anyview Stream : Yes
Wi-Fi : IEEE 802.11 a/b/g/n/ac ( 2.4G & 5G )
Smart TV Features
Operation System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Disney+ : Yes
Apple TV+ : Yes
Video Chat : Yes
Prime Video : Yes
Quick Settings : Yes
Game Master 2.0 : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Far-Field Voice Interaction : Yes
Miracast ( Wireless Display ) : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Operating System : VIDAA U7
Netflix : Yes
Hotel TV : Yes
YouTube : Yes
Freeview Plus : Yes
Google Assistant : Yes
UHD 4K Streaming : Yes
Smart Home Ready : Yes
Amazon Alexa Built-In : Yes
Work With Apple Home : Yes
Work With Apple Airplay : Yes
Work With Google Home : Yes
Streaming Video On Demand : Yes
Web Browser : Odin
Other Features
Design : 3 Sided Bezel-Less Design
PVR / Timeshift : Yes
Variable Refresh Rate : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Program Guide ( EPG ) : DTV EPG ( Without IP EPG )
AMD FreeSync : AMD FreeSync Premium Pro
Design : Sleek Modern Design
Front Colour : Tarnish
AI Sports Mode : Yes
Parental Control : Yes
144Hz Game Mode Pro : Yes
Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
TÜV Rheinland User Data Protection Certification : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T / T2 + C + S / S2
EPG : 7 Days For All Services
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
General Details
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 500 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 57 Kg
Weight With Stand : 59 Kg
Packaging Weight : 82.4 Kg
VESA Hole Pattern : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100 V~240 V
Power Consumption : 955 kWh Per Year
Energy Rating : 5.5
Weight Without Stand : 71.3 Kg
Weight With Stand : 73.5 Kg
Product Weight Packaged : 100 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 400 mm