Hisense 100QD7QF
Rs.190,107.08
Model No 98P755 100QD7QF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3,WMA
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD DLED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Ai-Color : Yes
Ai-HDR : Yes
Ai-Clarity : Yes
Ai-MEMC : Yes
Ai-Contrast : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Resolution : 4K UHD
Brightness : 450 Nits
Color Gamut : 95% DCI-P3
Contrast Ratio : 6000:1 ( Typ. )
Processor : AiPQ PROCESSOR 3.0
Backlight : 4K UHD Mini LED QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Color : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Motion Rate : 480Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 10 W + 20 W
Dolby Atmos : Yes
DTS Virtual : X : Yes
Ai-Sonic Adaptation : Yes
Audio Quality By : ONKYO
Sound Channel : 2.1 Sound System
Speaker Type : Integrated Speaker Boxes ( Bottom Side )
Audio Output Power ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.1 Surround Sound Channel
Connectivity Options
HDMI 2.0 + 2.1 : 4 ( HDMI1.4 & HDMI2.0 & HDMI2.1, HDCP1.4 & HDCP2.2 )
USB 3.0 : 1
WiFi 5 : Yes
HDMI CEC : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HomeKit & Airplay 2 : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
HDMI2. 1 ( eARC & ARC ) : Yes
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
Digital Audio Output : Optical
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI eARC : eARC HDMI 3
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC
Smart TV Features
Operation System : Google TV
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
You Tube : Yes
Apple TV+ : Yes
Video Chat : Yes
Prime Vedio : Yes
Google Meet : Yes
Quick Settings : Yes
Google Play Store : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Other Features
Design : Metallic Bezel-Less Design
Aiming Aid : Yes
Screenshot : Yes
Kid's Profile : Yes
Sports Mode : Yes
Game Master 2.0 : Yes
Game Picture Mode : Yes
Shadow Enhancement : Yes
TÜV Low Blue Light / Flicker Free : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
144Hz Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
Program Guide ( EPG ) : Yes ( For DTV Programme Only )
PVR / Time Shift : Yes ( For DTV Programme Only )
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply (Voltage, Hz) : AC 220-240V~50Hz
Power Consumption : 390 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 54.5 Kg
Weight With Stand : 56.5 Kg
Packaging Weight : 94.4 Kg
Wall Mount Hole Pattern : 500 mm X 600 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 450 W
Weight Without Stand : 54.52 Kg
Weight With Stand : 57.01 Kg
Shipping Weight : 74.97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm