Samsung QA100QN80FUXXL
Rs.644,990.00
Model No 98P8K QA100QN80FUXXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MKV, WMA, AVI
Supported Video Formats : H.264, H.265, MPEG1/2/4, WMV, VC1, VP8, VP9, AV1
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD DLED & QLED
HDR : Yes
HLG : Yes
MEMC : Yes
Ai HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Ai Color : Yes
Ai Clarity : Yes
Ai Scene : Yes
Ai Motion : Yes
HVA Panel : Yes
Ai Contrast : Yes
Dolby Vision : Yes
Multiple Eye Care : Yes
Enhanced Stability : Yes
High Light Efficiency : Yes
Skin Tone Preservation : Yes
Colorful Quantum Crystal : Yes
5X Contrast Enhancement : Yes
Scene Color Enhancement : Yes
Dynamic Color Enhancement : Yes
Connentioal Quantum Crystal : Yes
Bionic Color Optimization Technology : Yes
Pioneer in Quantum Dot Technology : Yes
Multi-Layer Co-Extrusion Precision Crafting : Yes
Conventional Screen Liquid Crystal Structure : Yes
Composite Nano-Diamond Structure : Yes
HVA Panel Liquid Crystal Structure : Yes
Response Time : 9.5 ms
Ultra-high Color Gamut : 93% DCI-P3
Picture Engine : AiPQ PRO Engine
System Brightness : HDR High Brightness
Backlight : 4K UHD NEO QLED
EyeComfort Mode : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Supersize Picture Enhancer : Yes
Smart Calibration : Basic
AI Upscale : 4K AI Upscaling
Color Booster : Color Booster Pro
Viewing Angle : Wide Viewing Angle
HDR : Neo Quantum HDR
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
AI HDR Remastering : Auto HDR Remastering
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : NQ4 AI Gen2 Processor
HDR 10+ : Yes ( Adaptive, Gaming )
Motion Technology : Motion Xcelerator 144Hz
Contrast : Quantum Matrix Technology Core
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W + 20 W
Dolby Atmos : Yes
ONKYO Subwoofer : Yes
DTS Premuim Sound : DTS Virtual X
Speaker Type : Integrated Speaker Boxes
Sound Channel : ONKYO 2.1 Hi-Fi Sound System
Sound Output ( RMS ) : 30 W
Dolby Atmos : Yes
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound Pro : Yes
Active Voice Amplifier Pro : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 4 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( SB3.0 X 1, USB2.0 X 1 )
WiFi 5 : Yes
Miracast : Yes
HDMI CEC : Yes
Chromecast : Yes
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI2.1 ( eARC & ARC ) : Yes
Optical Digital Audio Out : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB A ( 2.0 ) : 2
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 144Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 / 4 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : 64-Bit Quad Core Processor
RAM : 3 GB
ROM : 64 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Hey Google : Yes
Voice Control : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Supported Apps : Netflix, JioHotstar, Prime Video, YouTube, Zee5, Voot, JioCinema......
Operating System : Tizen™ Smart TV
Daily+ : Yas
Bixby : Yes
Karaoke Mic : Yas
Web Browser : Yas
Apple AirPlay : Yas
Storage Share : Yas
Generative Wallpaper : Yas
Far-Field Voice Interaction : Yas
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Built-In Voice Assistant : Alexa ( IN Only )
Universal Guide : Yes ( India Only )
Samsung TV Plus : Yes ( India Only )
Works With AI Speaker : Alexa ( IN Only ), Google Assistant ( IN Only )
Other Features
Design : Ultra Slim Design
Color : BLack
Sleep Timer : Yes
Kid's Profile : Yes
Parental Lock : Yes
Quick Settings : Yes
Warranty Summary : 2 Year Warranty
EPG : Yes ( For DTV Programme Only )
Design : Simple Chamfer Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Stand Type : Metal Linear
Front Color : Titan Black
Stand Color : Titan Black
Art Store : Yes
IP Control : Yes
EPG : Yes
Analog Tuner : Yes
Extended PVR : Yes
Country of Origin : Vietnam
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Accessibillity - Voice Guide : English ( UK ),Hindi ( India )
General Details
Power Supply : AC 100V – 240V 50-60Hz
Power Consumption : 280 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 50.8 Kg
Weight With Stand : 51.8 Kg
Weight With Packaging : 74.1 Kg
VESA Wall-Mounting : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 220-240 V~ 50/60 Hz
Power Consumption Max : 430 W
Power Consumption Typical : 282 W
Power Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 626.34 kWh
Energy Efficiency Class : 2
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 58.9 Kg
Weight With Stand : 60.3 Kg
Weight Of Package Carton : 80.7 Kg
VESA Spec : 600 mm X 400 mm