Hisense 100U65QF
Rs.207,466.22
Model No 98Q6C-UK 100U65QF
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : PCM, MPEG1/2/4, AAC, & WMA
Supported Video Formats : MP4, MKV, AVI, MOV & H.264, H.265 ( HEVC ), VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K UHD QLED QD-Mini LED
HDR : Yes
HDR10 : Yes
Ai HDR : Yes
HDR 10+ : Yes
Ai Scene : Yes
Ai Motion : Yes
Ai Clarity : Yes
Ai Colour : Yes
Ai Contrast : Yes
HVA Screen : Yes
Dolby Vision : Yes
Micro Dimming : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Matte HVA Panel : Yes
Ultra-Long Lifespan : Yes
Ultra-High Contrast : Yes
Quantum Dot Color : Yes
HVA Panel Technology : Yes
Ultra-High Colour Gamut : Yes
Nano Crystal Technology : Yes
3x Contrast Enhancement : Yes
Colourful Quantum Crystal : Yes
Dynamic Colour Enhancement : Yes
Dynamic Lighting Bionic Algorithm : Yes
Bionic Colour Optimization Technology : Yes
Wide Color Gamut : 93% DCI-P3
Dynamic Contrast : Mega Contrast
Picture Engine : AiPQ Pro Processor
Brightness : HDR High Brightness
Refresh Rate : 100 / 120 / 144Hz / 288Hz FHD
Local Dimming : Precise Dimming Series Up To 512 Zones
Backlight : 4K UHD MiniLED ULED
HLG : Yes
MEMC : Yes
AI Picture : Yes
AI Scenario : Yes
Dolby Vision : Yes
Al 4K Upscaler : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Motion Rate : 480Hz
Picture Engine : Hi-View Al Engine
Brightness : Up To 1000 Nits Peak
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Local Dimming Zones : Up To 600 Local Dimming Zones
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W + 20 W
Dolby Atmos : Yes
IMAX Enhanced : Yes
ONKYO Subwoofer : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
DTS Premuim Sound : DTS-X
Sound Channel : ONKYO 2.1 Hi-Fi Sound System
Audio Decoders : DTS Virtual:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 15 W + 20
AI Sound : Yes
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
WiFi 6 : Yes
Miracast : Yes
HDMI CEC : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth SBC 5.4 : Yes
Enhanced Audio Return Channel : Yes
Digital Audio Output : Optical
HDMI2. 1 ( ARC & eARC ) : HDMI1 eARC
WiFi Sharing : Chromecast & T-Cast
Wifi Technology : 802.11g,Wi-Fi 5 ( 802.11n ),Wi-Fi 6 ( 802.11ac )
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
Bluetooth™ 5.2 : Yes
Wireless Built-In : Wifi 6
Digital Audio Output : Optical
HDMI eARC : HDMI-1 eARC
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
AppleTV+ : Yes
Video Chat : Yes
Art Gallary : Yes
Prime Video : Yes
HbbTV 2.0.3 : Yes
HDR Streaming : Yes
Works With Siri : Yes
Google Play Store : Yes
Smartphone Control : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Hands-Free Google Assistant : Yes
Screen Mirroring : Miracast & Google Cast ( Chromecast ) + Airplay 2
Video Apps : Amazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube & More..............
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
AI Energy : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
Works With Alexa Built In : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Other Features
Design : Ultra Slim Design
Main Color : Black
Sleep Timer : Yes
Quick Settings : Yes
Auto Channel Search : Yes
Warranty : 2-Year Warranty
Digital Signal Format System : DVB-C,DVB-S2,DVB-T2
EPG : Yes ( For DTV Programme Only )
Analog Signal Format System : NTSC,PAL,PAL BG,PAL DK,PAL I,PAL L,SECAM,SECAM B/G,SECAM D/K,SECAM L
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
Noise Reduction : Yes
General Details
Power Supply : AC 100 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
On Mode Power Demand In HDR : 290 W
On Mode Power Demand In SDR : 155 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Energy Efficiency ClassFor HDR : G
Energy Efficiency Class For SDR : E
Weight Without Stand : 53.50 Kg
Weight With Stand : 54.20 Kg
Weight With Packaging : 73.80 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 500 W
Weight Without Stand : 62.00 Kg
Weight With Stand : 63.50 Kg
Shipping Weight : 87.49 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm