LG 98UT91006LA
Rs.162,255.72
Model No 98QM6K 98UT91006LA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 98 Inch (249 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
Ai HDR : Yes
Ai Color : Yes
Ai Scene : Yes
HDR 10 : Yes
Ai Clarity : Yes
HDR 10+ : Yes
Ai Motion : Yes
Ai Contrast : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Energy-Efficient : Yes
Enhanced QLED : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
New Filmmaker Mode : Yes
Nano Crystal Technology : Yes
Colorful Quantum Crystal : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
5X Contrast Enhancement : Yes
Zero-Delay Transient Response : Yes
Color Optimization Technology : Yes
93% DCI-P3 Ultra-High Color Gamut : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Brightness : High HDR Brightness
Panel Type : High Contrast HVA Panel
Description : Quantum Premium Performance TV
Dimming Zones : Up To LD500 Precise Dimming Series
Picture Engine : AIPQ PRO Processor With Deep Learning AI
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
BackLight : 4K UHD DIRECT LED
HLG : Yes
AI Picture Pro : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
Dynamic Tone Mapping Pro : Yes
AI Genre Selection : Yes ( SDR, HDR )
Picture Processor : α8 AI Processor 4K
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 120 Fps ( HDMI )
AI Upscaling : α8 AI Super Upscaling 4K
Auto Calibration : Yes ( Except For Central Europe )
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W ( 2 X 10 W + 20 W )
Dolby Atmos : Yes
DTS Virtual:X : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital +
Speaker System : ONKYO 2.1 Speaker System
Audio Passthrough : DoDolby Atmos, Dolby Digital +, Dolby Digital, PCM
Audio Output ( RMS ) : 40 W
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
WiSA Ready : Yes ( Up To 2.1 Channel )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α8 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi 5 ( 802.11ac )
HDMI ( 2.0 ) : 4ea ( Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS ( 4 Port ))
USB ( 2.0 ) : 2ea
CI Slot : 1ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.1 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 3 )
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
Multi View : Yes
LG Channels : Yes
Always Ready : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple Airplay2 : Yes
Amazon Alexa : Built-In
Magic Remote Control : Built-In
The Security Update Is Supported Until : 31/12/2028
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Other Features
Design : FullView 360 Metal Bezel-Less & Ultra Slim Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Control Buttons : One Button
Signal Format Compatibility : ATSC, NTSC, Clear QAM
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 581 kWh/Y
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 52.29 Kg
Weight With Stand : 53.30 Kg
Package Weight : 85.18 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 110~240V 50-60Hz
Power Consumption : 442
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 61.2 Kg
TV Weight With Stand : 65.1 Kg
Packaging Weight : 103.0 Kg
VESA Mounting : 800 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Backlit Voice Remote Control
2 X AAA Batteries : Yes
Warranty Info English : Yes
Quick Start Guide English : Yes
Remote Control : Magic Remote MR24
Power Cable : Yes ( Detachable )
Compare TCL 98QM6K with:
Compare LG 98UT91006LA with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. LG 98UT91006LA and TCL 98QM6K offer different motion rates (120 Hz vs 144 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. LG 98UT91006LA and TCL 98QM6K are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Audio output differs between the two (40 W vs 40 W ( 2 X 10 W + 20 W )), which can influence overall sound clarity and loudness. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 144 Hz