Hisense 100E77NQ PRO
Rs.190,940.58
Model No 98QM7K 100E77NQ PRO
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
HDR 10+ : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Local Dimming : Precise Dimming L2
Brightness : Up To HDR 3000 Nits
Panel Type : CrystGlow WHVA Panel
Picture Engine : TCL AIPQ PRO Processor
Dimming Zones : Up To LD2500 Precise Dimming
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
Description : Next Gen Technology That Is Clearly A Step Above
Backlight : 4K UHD QLED PRO
HLG : Yes
HDR : Yes
Local Dimming : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
MEMC Technology : Yes
Immersive 4K HDR : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Wide Color Spectrum : Yes
Digital 3D Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Image Noise Reduction : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
HDR10+ Gaming Technology : Yes
Local Dimming Zones : 200+
Panel Response Time : 6.5 ms
Contrast : 5000:1
Input Delay In Game Mode : ≤ 10 ms
Brightness : 500 Nits
Maximum Brightness : Up To 800 nits
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W
Dolby Atmos Audio : Yes
Bluetooth Personal Audio : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Speaker System : Audio by Bang & Olufsen
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital
Audio Passthrough : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, PCM
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W + 20 W
EzPlay : Yes
Subwoofers : Yes
Custom Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos DTS Virtual X Decoding
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi 5 ( 802.11ac )
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR ( 144Hz ), HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR ( 144Hz ))
RF Tuner : 2
Ethernet / LAN : 1
S/PDIF Outputs : 1
Headphone Jacks : 1
Audio Inputs (L / R ) : 1
Composite Inputs ( AV ) : 1
Standard Interface ( CI+ ) : V2.0
Bluetooth : Yes
Wi-Fi Technology : IEEE 802.11 a/b/g/n/ac-2.4G,5G
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Screen Mirroring : Apple AirPlay 2
Works With : Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit
Operating System : VIDAA Smart OS
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Share Screen : Yes
Share To TV : Yes
Voice Control : Yes
Precision Colour : Yes
AirPlay 2 Support : Yes
Sharing Content : DMP, DMR
Other Features
Design : Ultra Slim Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
Design : Bezel-Less Design
Color : Black, Dark Grey
Child Lock : Yes
Light Sensor : Yes
Total HDR Solution : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T2, T, C, S2, S
Media Player : Audio, Picture, Video
Time Shift : Yes, Depending On The Location
PVR Function : Yes, Depending On The Location
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 581 kWh/Y
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 54.29 Kg
Weight With Stand : 55.29 Kg
Package Weight : 87.18 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100 V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 490 W
Energy Efficiency Class SDR : E
Energy Efficiency Class HDR : G
Product Weight Without Stand : 62.5 Kg
Product Weight With Stand : 62.5 Kg
Product Weight Packaged : 97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Backlit Voice Remote Control
2 X AAA Batteries : Yes
Warranty Info English : Yes
Quick Start Guide English : Yes
Remote Control : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare TCL 98QM7K with:
Compare Hisense 100E77NQ PRO with:
Top Differences
  • Screen Size: 100 Inch (254 cm) Vs 98 Inch (249 cm)
  • Display Technology: 4K UHD QLED PRO Vs 4K UHD QD-Mini LED QLED
  • HDMI Ports: 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR ( 144Hz ), HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR ( 144Hz )) Vs 4 ( 1 eARC )