Hisense 100QD7QF
Rs.190,107.08
Model No 98QM7K 100QD7QF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
HDR 10+ : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Local Dimming : Precise Dimming L2
Brightness : Up To HDR 3000 Nits
Panel Type : CrystGlow WHVA Panel
Picture Engine : TCL AIPQ PRO Processor
Dimming Zones : Up To LD2500 Precise Dimming
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
Description : Next Gen Technology That Is Clearly A Step Above
Backlight : 4K UHD Mini LED QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Color : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Motion Rate : 480Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W
Dolby Atmos Audio : Yes
Bluetooth Personal Audio : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Speaker System : Audio by Bang & Olufsen
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital
Audio Passthrough : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, PCM
Audio Output Power ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.1 Surround Sound Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi 5 ( 802.11ac )
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
Digital Audio Output : Optical
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI eARC : eARC HDMI 3
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Screen Mirroring : Apple AirPlay 2
Works With : Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Other Features
Design : Ultra Slim Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 581 kWh/Y
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 54.29 Kg
Weight With Stand : 55.29 Kg
Package Weight : 87.18 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 450 W
Weight Without Stand : 54.52 Kg
Weight With Stand : 57.01 Kg
Shipping Weight : 74.97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm