Hisense 100U75QG
Rs.259,071.61
Model No 98QM8K 100U75QG
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 165 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
HDR 10+ : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Local Dimming : Precise Dimming L2
Brightness : Up To HDR 5000 Nits
Panel Type : CrystGlow WHVA Panel
Picture Engine : TCL AIPQ PRO Processor
Description : The New, Ultimate Choice
Dimming Zones : Up To LD3800 Precise Dimming
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
Backlight : 4K UHD QLED Mini-LED PRO ULED
HLG : Yes
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
Anti-Reflection : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
Film Maker Mode : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Anti-Glare Low Reflection Panel : Yes
Motion Rate : 480Hz
Peak Brightness : Up To 3000 Nits
AI PQ Engine : Hi-View Al Engine Pro
QLED Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Local Dimming Zones : Up To 3000 Local Dimming Zones
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W
Dolby Atmos Audio : Yes
Bluetooth Personal Audio : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Speaker System : Audio By BANG & OLUFSEN
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital
Audio Passthrough : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, DTS:X, PCM
Audio Output Power ( RMS ) : 60 W
Dolby Atmos : Yes
IMAX Enhanced : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Soundsend Certified : Yes
Speaker Configuration : 2.1.2 Multi-Channel Audio
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Wi-Fi 6 : Yes
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
HDMI ( 2.1 ) : 4
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.3 : Yes
Built-In Bluetooth : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Digital Audio Output : Optical
Wi-Fi Built In : Wifi 6E
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI-CEC, HDMI-ARC : HDMI-3 eARC
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC 3.0 ( NextGen TV )
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Screen Mirroring : Apple AirPlay 2
Works With : Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit
Operating System : Google TV
Smart TV : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
Smart Home Ready : Yes
Far Field Mic, Hands Free : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Alexa : Works With Alexa
Google Cast : Supports Google Cast
Google Assistant : Google Assistant Built-in
Apple Home Kit : Works With Apple HomeKit, Airplay
Other Features
Design : Ultra Slim Design
Store Mode : Yes
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
TV Digital Tuner : ATSC 3.0 NextGen TV Digital Tuner
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Dual Position Stand : Two Legs
Warranty : 2 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 575 kWh/Y
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 54.99 Kg
Weight With Stand : 56.00 Kg
Package Weight : 79.00 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 500 W
Weight Without Stand : 62.0 Kg
Weight With Stand : 63.5 Kg
Shipping Weight : 87.49 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Backlit Voice Remote Control
2 X AAA Batteries : Yes
Warranty Info English : Yes
Quick Start Guide English : Yes
Remote Control : Back-Lit Voice Remote With G-Sensor
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Quick Setup Guide : Yes
Compare TCL 98QM8K with:
Compare Hisense 100U75QG with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Hisense 100U75QG and TCL 98QM8K offer different motion rates (165 Hz vs 144 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Hisense 100U75QG and TCL 98QM8K are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. There is a difference in screen size (100 Inch (254 cm) vs 98 Inch (249 cm)), and a larger screen generally provides a more immersive viewing experience. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Screen Size: 100 Inch (254 cm) Vs 98 Inch (249 cm)
  • Refresh Rate: 165 Hz Vs 144 Hz