Kodak 40QSE5009
Rs.17,999.00
Model No 43TH0099 40QSE5009
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 40 Inch (102 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, M4A, WMA
Supported Video Formats : AVI, MPG, DAT, VOB, DIV, MOV, MKV, RM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF
Video
Backlight : DLED
Brightness : 450 Nits
Contrast Ratio : 300000:1 ( Dynamic )
Video Decoder : MPEG1/2/4 REAL H.264
Response Time : 6.5 ms
Analog TV Reception : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Digital Noise Filter : Yes
Panel Type : IPS
Built-in Digital Media : Yes
Backlight : FHD QLED
Dynamic Crystal Color : Yes
Color 100% Color Volume : Yes
Response Time : 10ms
Contrast Ratio : 5000:1
LED Arrangement : Direct LED
Brightness : 400 Nits Brightness
Picture Engine : Powered By @mlogic
Audio
Speaker Audio Output ( RMS ) : 40 W
Speaker Output ( RMS ) : 20 W
Sub-woofer Output ( RMS ) : 20 W
Speaker System : 2.0 Channel
Auto Volume Leveller : Yes
Dolby Digital Decoder : Yes
Surround Sound : Yes
Equalizer : Yes
Speaker Type : Bottom Firing
Audio Output Power ( RMS ) : 36 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Bottom Firing
Sound Technology : Surround Sound
Other Audio Features : Sound Output Device ( TV Speaker, ARC, S/PDIF )
Connectivity Options
HDMI : 3 Side
USB : 2 Side
Ethernet : Yes
Internet Access : Yes
Headphone Out : Yes
Bluetooth : 4.2
Built In Wi-Fi : Yes
Wi-Fi Type : 2.4 GHz
PC Audio In : Yes
Audio Out : Yes
Digital Audio Output : Yes
RF Connectivity Input : Yes
RF Connectivity Output : Yes
Other Connectivity Features : Browser HTML5 Support, HDMI-MHL, HDMI-ARC, HDMI Support HDMI-CEC
HDMI ( 2.0 ) : 2 Rear
USB ( 2.0 ) : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Built-in Wi-Fi : 2.4 GHz
Smart TV Features
Operating System : Official Andriod
CPU / Processor : ARM Cortex CA53, 64 bit
Graphic Processor / GPU : Multi Core Mali-T720MP2
RAM : 1 GB
Storage : 8 GB
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Hotstar : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported Mobile Operating System : Android
Operating System Present : Yes
Screen Mirroring : Yes
App Store Type : TV Application Store
Content Providers : Hotstar, YouTube, Netflix, Facebook
Operating System : Linux
RAM : 512 MB
ROM : 4 GB
CPU : A35*4
GPU : Mali-G31
Zee5 : Yes
Youtube : Yes
JioHotstar : Yes
Prime Video : Yes
Amazon Prime : Yes
Google Assistant : Yes
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, PC
Supported Apps : Prime Video, YouTube, JioHotstar, Zee5
Other Internet Features : Miracast, LIVE TV Channels, 20+ Content Partners
Other Apps Supported : JioHotstar, Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Zee7
Other Features
Internet Access : Yes
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
On/Off Timer : Yes
RF Capable : Yes
IR Capable : Yes
Design : Bezel Less Design
Edition : Yes
Color : Black
Tuner Type : ATSC
Signal Format : Analog
Stand Type : Tabletop
System Languages : English, Hindi
Warranty : 1 Year Warranty On Product & 6 Months On Accessories
General Details
Power Requirement : AC 90 - 240 V, 50 / 60 Hz
Power Consumption : 100 W
Power Consumption (Standby) : 0.3 W
Power Supply : AC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Energy Rating : 5 Star
Standby Power Consumption : 0.5 W
Weight Without Stand : 5.20 Kg
Weight With Stand : 6.6 Kg
Supplied Accessories
Remote : Yes
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Wall Mount : Yes
Remote Control : Yes
User Manual : Yes
2 AAA Batteries : Yes
Compare Thomson 43TH0099 with:
Compare Kodak 40QSE5009 with:
Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Thomson 43TH0099 and Kodak 40QSE5009 differ in resolution (4K 3840 x 2160 vs 1920 x 1080), which can affect overall clarity and sharpness of the display. There is a difference in screen size (43 Inch (109.22 cm) vs 40 Inch (102 cm)), and a larger screen generally provides a more immersive viewing experience. Thomson 43TH0099 and Kodak 40QSE5009 offer different motion rates (100 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. If you're comparing Thomson 43TH0099 and Kodak 40QSE5009, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases.
Top Differences
  • Screen Size: 43 Inch (109.22 cm) Vs 40 Inch (102 cm)
  • Resolution: 4K 3840 x 2160 Vs 1920 x 1080
  • Refresh Rate: 100 Hz Vs 60 Hz