Elista ELS ST-6500AUFB
Rs.5,899.00
Brand
Unix
Elista
Model No
Drake
ELS ST-6500AUFB
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
133.35 mm
101.6 mm
Impedance
8 Ohms
4 Ohm
Sensitivity
NA
 500mV
Frequency Response
50Hz - 20KHz
20 Hz - 18000 Hz
Maximum Power Input
DC 5V 2A
AC 185 to 265V / 50Hz
Maximum Power Output
60 W ( RMS )
50 W + 15 W = 65 W ( RMS )
Signal to Noise Ratio
110dB
≥55dB
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
SBC
NA
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
No
Bluetooth Range
10 Meters
10 Meters
Battery Life
6 To 8 Hours
No
Charging Time
1 - 3 Hours
Noise Cancelling
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
250 GM
6.3 Kg
Dimensions
609.6 mm X 254 mm X 127 mm
311 mm X 771 mm X 196 mm
Available Colors
Black
Black
Accessories
Unix Drake Bluetooth Speaker
User Manual
Wireless Mic
Remote Control
USB Type-C Charging Cable
ELS ST-6500AUFB Bluetooth Speaker
User Manual
Other Features
Remote control for easy operation.
5.25" woofer for deep, thumping bass.
Wireless mic support for karaoke & events.
Bass control to customize your sound experience.
RGB lights & LED display for a dynamic party vibe.
60W power output for powerful, room-filling sound.
Wireless Bluetooth connection for seamless streaming.
Multiple connectivity options ( USB, AUX, FM radio, pen drive ).
Digital FM Playability.
Multi Colour RGB Lights.
BIG Red Colour LED Display.
Fully Function remote control.
Aux Audio input compatible with DVD/PC/TV.
Analog Controls Volume Bass & Treble Controls.
2.0 Channel Computer Single Tower With USB,FM, BT,AUX.
Wired MIC Optional ( With Electronic MIC Vol. & Echo Level ).
Digital Controls : Mode, Next / Vol+, Play / Pause / Scan, Previous / Vol-.
Compare Unix Drake with:
Compare Elista ELS ST-6500AUFB with:
Top Differences
  • Sound Output: 50W vs 60W
  • Channels: 50 vs 60
  • Bluetooth: na vs yes
  • Bluetooth Version: 5.1 vs 5.2
  • Frequency Response: 20 Hz - 18000 Hz vs 50Hz - 20KHz