Hisense 100U88QG
Rs.561,365.55
Model No 98QV 100U88QG
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 165 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, PCM, AC3
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG, GIF, PNG, JPEG
Video
Backlight : 4K DELD & QLED
HDR10+ : Yes
4K @120 Hz : Yes
Quantum Dot : Yes
Cinema Mode : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Color Volume : 100%
Colour Depth : 10-Bit
Smooth Motion Rate : 240 HZ
Upscale : AI 4K Upscale
Brightness : 1000 Nits Peaking
Screen Type : 100% Anti-Glare Screen
Local Dimming : Full Array Local Dimming
GAMMA : GAMMA Control & Calibration
Backlight : 4K UHD QLED Mini-LED PRO
Dolby Vision : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
AI HDR Upscaler : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Total HDR Solution : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Anti-Reflection Screen : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Anti-Reflection PRO Screen : Yes
Local Dimming Zones : 5376
Peak Brightness : Up To 5,000 Nits
AI PQ Engine : Hi-View Engine Pro
Audio
Audio Output ( RMS ) : 204 W
Dolby Atmos : Yes
Audio Only Mode : Yes
Number of Speaker : Master X 4 + Sub Woofer X 1
External Speaker Connection : TV / EARC / ARC / SPDIF / BT
Dolby Audio : MS12, Dolby, Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Audio Output Power ( RMS ) : 82 W
Dolby Atmos : Yes
IMAX Enhanced : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Soundsend Certified : Yes
Speaker Configuration : 4.1.2 Multi-Channel Audio
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 4
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 X 1 + 2.0 x 1 )
AV Input : Yes
CEC : Yes
HDMI EARC : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Earphone Jack : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Digital Audio Output : Optical
HDMI Type : HDCP 2.2
Wake Up Support : LAN, Wi-Fi & Cast
Screen Sharing : Content And Screen Sharing
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : 2.4GHz & 5.0GHz, A / B / G / N / AC
HDMI ( 2.1 ) : 3
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
USB-C : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.3 : Yes
Built-In Bluetooth : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Digital Audio Output : Optical
Wi-Fi Built In : Wifi 6E
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI CEC : HDMI-3 eARC
HDMI ARC : HDMI-3 eARC
WiFi Technology : 802.11 abgn/ac/ax-2.4G, 5G, 6G
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC 3.0 ( NextGen TV )
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : Quad Core
GPU : Yes
APU : Yes
RAM : 3 GB
ROM : ‎16 GB
App Store : Yes
Voice Search : Yes
Ambient Light Sensor : Yes
Licensed Apps : Netflix, Prime Video, YouTube, Zee5, Sony Liv ETC.
Hot Keys On Remote : Netflix, Prime Video, YouTube, YouTube Music, Browser, Apps
Operating System : Google TV
Smart TV : Yes
AI Energy : Yes
AI Clear Voice : Yes
Calman Ready : Yes
AI Sports Mode : Yes
Smart Home Ready : Yes
Far Field Mic, Hands Free : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Works with Amazon Alexa : Yes
Alexa : Works With Alexa
Google Assistant : Google Assistant Built-in
Apple Home Kit : Works With Apple HomeKit, Airplay
Other Features
Design : Sleek Metal Aesthetics
HDR Game : Yes
Game Mode : Yes
AMD Freesync : Yes
Warranty : 3 Years Warranty
Parental Control : Yes
Noise Reduction : Yes
Dual Position Stand : No ( Two Legs )
General Details
Power Supply [ Voltage / Freq. ] : 100 V ~ 240 V AC 50 / 60Hz
Power Consumption : 480 W
Weight Without Stand : 65 Kg
Weight With Stand : 67 Kg
Gross Weight : 86 Kg
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 500 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 62.0 Kg
Weight With Stand : 63.5 Kg
Shipping Weight : 87.5 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Bluetooth / IR / Voice Control / 1No.
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Power Cord : Yes
Warranty Card : Yes
Table Top Stand : Yes
Wall Mount Bracket : Yes
Google TV Stick With Remote : Included In The Box
Remote Control : Back-Lit Voice Remote With G-Sensor
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Quick Setup Guide : Yes
Compare VU 98QV with:
Compare Hisense 100U88QG with:
Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. VU 98QV and Hisense 100U88QG are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. VU 98QV and Hisense 100U88QG offer different motion rates (120 Hz vs 165 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. VU 98QV features a 98 Inch (249 cm) screen while Hisense 100U88QG comes with 100 Inch (254 cm), which can make a noticeable difference depending on your room size and viewing distance. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.
Top Differences
  • Screen Size: 98 Inch (249 cm) Vs 100 Inch (254 cm)
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 165 Hz