Kodak 24QSE5007
Rs.6,899.00
Blaupunkt 24Sigma707
Rs.6,499.00
Model No 24QSE5007 24Sigma707
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 24 Inch (59.80 cm) 24 Inch (59.80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, MPO, GIF
Video
Backlight : HD QLED
Dynamic Crystal Color : Yes
Color 100% Color Volume : Yes
Response Time : 10ms
Contrast Ratio : 4000:1
LED Arrangement : Direct LED
Brightness : 300 Nits Brightness
Picture Engine : Powered By @AmLogic
Backlight : Direct LED
Motion Sensor : Yes
Brightness : 300 Nits
Other Video Features : HD Ready Display
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Bottom Firing
Sound Technology : Surround Sound
Other Audio Features : Sound Output Device ( TV Speaker, ARC, S/PDIF )
Audio Power Output : 20 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Bottom Firing
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 2 Rear
USB ( 2.0 ) : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Built-in Wi-Fi : 2.4 GHz
HDMI : 2 Rear
USB : 2 Side
Built In Wi-Fi : Yes
Smart TV Features
Operating System : Linux
RAM : 512 MB
ROM : 4 GB
CPU : A35*4
GPU : Mali-G31
Zee5 : Yes
Youtube : Yes
JioHotstar : Yes
Prime Video : Yes
Amazon Prime : Yes
Google Assistant : Yes
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, PC
Supported Apps : Prime Video, YouTube, JioHotstar, Zee5
Other Internet Features : Miracast, LIVE TV Channels, 20+ Content Partners
Other Apps Supported : JioHotstar, Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Zee7
Operating System : Linux
GPU : Mali G31
RAM : 1GB
ROM : 8 GB
Smart TV : Yes
Screen Mirroring : Yes
Supported App – Youtube : Yes
Supported App – Prime Video : Yes
Operating System Present : Yes
System Languages : English, Hindi
Supported App – Others : Amazon Prime, Sony Liv, YouTube, Zee5
Other Features
Design : Bezel Less Design
Edition : Yes
Color : Black
Tuner Type : ATSC
Signal Format : Analog
Stand Type : Tabletop
Warranty : 1 Year Warranty On Product & 6 Months On Accessories
Design : Thin Bezel Design
Color : Black
Clock : Yes
Sleep Timer : Yes
Color Screen : Yes
On / Off Timer : Yes
Auto Power Off : Yes
Internet Access : Yes
LED Backlit Buttons : Yes
Wall Mount Included : Yes
Analog TV Reception : PAL B / G
Stand Type : Table Top
Warranty : 1 Year Warranty on Product and 6 Months Warranty on Accessories
General Details
Power Supply : AC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Energy Rating : 5 Star
Standby Power Consumption : 0.5 W
Weight Without Stand : 3.4 Kg
Weight With Stand : 3.5 Kg
Power Consumption Standby : 0.5 W