Hisense 50E7KQTUK
Rs.37,171.89
Model No QZ50UI 50E7KQTUK
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MOV, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF,
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, TS, FLV, WMV, MOV, MPEG, WEBM, AVC, HEVC
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
‎Eye Protect Plus : Yes
LED Display Type : DLED
Image Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 300 Nits
Picture Engine : Pixa Visual Engine
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10+ : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
HGL Technology : Yes
Direct Full Array : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
4K HDR Immersive : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Backlight Technology : DLED
Contrast Ratio : 3800:1
Brightness : 275 Nits
Input Lag In Game Mode : ≤ 6 ms
Colour : Billion+ Shades of Vivid Colour
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Audio Output Mode : Stereo
Speaker Description : Speakers Typically Come Built-In, Which Allows Them To Produce Stereo Sound.
Sound Output Power( RMS ) : 2 X 8 W
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Dolby Atmos Immersive : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos DTS Virtual X Decoding
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Screen Mirroring : Chrome Cast
HDMI ( 2.0 ) : 3 ( HDMI1 X 2.0 eARC, ALLM, VRR ( 60HZ ) HDMI2, 3 X 2.0 ALLM, VRR ( 60HZ ) )
USB ( 2.0 ) : 2
RF Tuners : 2
Bluetooth : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
S/PDIF Outputs : 1 Yes
Audio ( L / R ) Inputs : 1 Yes
Headphone Outputs : 1 Yes
Composite ( AV ) Inputs : 1 Yes
Common Interface ( CI+ ) : V 2.0
WiFi Technology : IEEE 802.11 a/b/g/n/ac-2.4G,5G
Smart TV Features
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
Share To TV : Yes
Screen Sharing : Yes
Voice Remote Control : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black, Grey
Warranty Type : Onsite Warranty On Product And No Delivery Damages Covered
Design : Sleek & Elements Design
Colour of Appliance : Black
Stand Colour : Black
AI Sports Mode : Yes
Parental Control : Yes
Game Mode Plus : Yes
Floating Screen : Yes
Total 4K Solution : Yes
Advanced Connectivity : Yes
60 Hz Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T2/T/C/S2/S
Media Player : Audio, Picture, Video
Warranty : 2 Year Warranty Included
Time Shift : Yes, Depending On Location
PVR Function : Yes, Depending On Location
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 130 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 7.9 Kg
Weight With Stand : 8.2 Kg
Power Supply : AC 100 - 240V, 50 Hz, 60 Hz
Power Consumption : 120 W
Energy Consumption SDR Per 1000 Hours : 70 kWh
Energy Consumption HDR Per 1000 Hours : 100 kWh
Energy Efficiency Class SDR : G
Energy Efficiency Class HDR : G
Net Weight : 10 Kg
Weight Including Stand : 10 Kg
Gross Weight : 13.9 Kg
Product Position At Packing : Vertical
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 300 mm