Skyworth 42TC6200
Rs.22,223.22
TCL 40S5200K
Rs.21,668.54
Model No 42TC6200 40S5200K
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 42 Inch (107 cm) 40 Inch (102 cm)
Resolution 1920 x 1080 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MPG, TS, MKV, OGM
Supported Picture Formats : JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
Video
Back-Light : Direct Array LED
Pixel Dimming : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Color Gamut : HDTV
Resolution : 1K HD
Picture Modes : Movie
Peak Brightness : 200 Nits
Backlight : FHD LED
Film Mode : Yes
Micro Dimming : Yes
UHD Upscaling : Yes
HDR Compatible : Yes
Color Management : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Dynamic Contrast : Mega
Picture Performance Index : 400 PPI
Picture Engine : IPQ 2.0 Engine
Colour Management : 10P & 2P Calibration
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Dolby Audio : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Audio Output ( RMS ) : 2 X 16 W
Sound Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Auto Volume Control : Yes
Equalizer : Presets
Dolby Audio : Dolby Digital Plus
Speakers Type : Full Range Down Firing
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 2
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Composite In ( AV ), ( RCA) : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
HDMI 1.4 : 2
USB 2.0 : 1
CI Slot : 1
RF In ( F Sat ) : 1
Ethernet / LAN : 1
RF In ( IEC Terrestial / Cable ) : 1
DLNA 1.5 : Yes
Headphone : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDCP : 1, 4
Digital Audio Out : Optical
CI+ : Yes ( 1.3 )
Sat : Diseq - SCD : Yes V.1.0 / No
WiFi Sharing : Chromecast & T-Cast
WiFi : Built-In b/g/n 2.4Ghz MIMO
Smart TV Features
Operating System : Android 9
CPU : Quad-Core
GPU : Triple Core
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
Chromecast Built-In : Requires App
AI Voice Support : Google Assistant
App Store : Google Play Store
Operating System : Android TV
CPU : Quad Core
RAM : 1.5 GB
ROM : 8 GB
Social : Yes
Netflix : Yes
You Tube : Yes
Ok Google : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Google Play Store : Yes
AI Google Assistant : Google Assistant Ready
Smart Home : TCL Home, Google Home
Applications : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Other Features
Design : Narrow - Bezel Design
Stand Configuration : Two legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Slim & Narrow Design
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Analogue Tuner : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
USB Channel List Clone : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Stand Type : Fixed
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Power Consumption : 74 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 5.6 Kg
Weight With Stand : 5.7 Kg
Carton Weight : 8.7 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 220-240V~50Hz
Power Consumption : 75 W
Standby Power Consumption : 0.32 W
Auto Power Off : Yes
Energy Efficency Class : F
Peak Luminance Ratio : 1%
Weight Without Stand : 6.40 Kg
Weight With Stand : 6.40 Kg
Packaging Weight : 8.70 Kg
Wall Mount Size : 100 mm X 100 mm